Aktualności

Reedycja albumu "Zamyślenie" już 25 maja!

Reedycja albumu „Zamyślenie”

Album Wojciecha Majewskiego „Zamyślenie” światło dzienne ujrzał 15 lat temu. Była to druga autorska płyta jednego z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych.Repertuar płyty „Zamyślenie” składa się głównie z kompozycji własnych Majewskiego a także z utworów Krzysztofa Komedy, Czesława Niemena i Marka Grechuty. W nagraniach udział wzięli: Tomasz Szukalski (saksofon tenorowy), Robert Majewski (trąbka), Palle Danielsson (kontrabas), Michał Miśkiewicz (perkusja), Wojciech Majewski (fortepian) a także Grzegorz Turnau, który zaśpiewał utwór „Boże, pełen w niebie chwały...”.

Płyta przyniosła autorowi dwie nominacje do nagrody Fryderyk 2003, w kategoriach: „album jazzowy roku" oraz „muzyk jazzowy roku.” Album otrzymał również przyznawaną bestsellerom wydawniczym nagrodę As Empiku 2003 w kategorii Polski Jazz.
Piętnaście lat po premierze oddajemy w Państwa ręce poszerzony o dwa utwory, całkowicie zremasterowany album w nowej szacie graficznej.

„Ależ to ponadczasowa muzyka, żyje i wibruje zupełnie poza kontekstem czasowym, mogła powstać pół wieku temu lub za pół wieku” – pisze w książeczce dołączonej do płyty Daniel Wyszogrodzki. „Powstała w naszych czasach i dobrze, że nie przestaje wzbogacać naszego życia tu i teraz. A zwłaszcza teraz – w rozszerzonej jubileuszowej edycji, na jaką warto było czekać tyle lat”.

Tracklista:
1. Zamyślenie (W.Majewski)/ Niekochana (K.Komeda)
2. Pożegnanie-cz.I-II-III(W.Majewski)
3. Po coś dał nam tę głębokość wejrzeń (M.Grechuta)
4. Radość (W.Majewski)
5. Bema pamięci żałobny rapsod (cz.Niemen)
6. Tjoonk Blues (W.Majewski)
7. Pamięci Strawińskiego (W.Majewski)
8. Nie pomogły spacery (M.Grechuta)/ Rozmowa (W.Majewski)
9. Boże, pełen w niebie chwały...(W.Majewski, sł.B.Leśmian)

Bonus Tracks:
10. Po coś dał nam tę głębokość wejrzeń (M.Grechuta) (version 2013)
11. Pamięci Strawińskiego (W.Majewski) (version 2013)

„Nie było lata” - nowy album Wojciecha Majewskiego już 9 października!

Nie było lata

„Nie było lata” - nowa płyta Wojciecha Majewskiego to połączenie jazzu, piosenki, muzyki współczesnej i poezji. Na album składa się Suita pod tym samym tytułem skomponowana przez Wojciecha Majewskiego na motywach poezji Stanisława Grochowiaka. Do współpracy przy projekcie artysta zaprosił znakomitych muzyków i aktorów.

Oprócz muzyki instrumentalnej (także elektronicznej) i wokalnej na płycie znajdują się aktorskie wykonania aż 8 utworów poetyckich. Jako narrator recytujący 7 wierszy wystąpił Wiesław Komasa, a dla kontrastu Magdalena Różczka recytuje utwór „Ars poetica”. Piosenki śpiewają: Magda Umer, Stanisław Soyka, Zbigniew Zamachowski, Marcin Przybylski, Janusz Szrom i Krzysztof Napiórkowski. Grają jazzmani: Henryk Miśkiewicz, Sławomir Kurkiewicz, Michał Miśkiewicz, Robert Murakowski. To znakomite grono artystów uzupełniają wirtuozi muzyki klasycznej (kwartet smyczkowy i instrumenty dęte).

Wojciech Majewski w Operze Leśnej i na festiwalu jazzowym !

11 września o godzinie 18.00 w Operze Leśnej w Sopocie odbędzie się koncert poświęcony muzyce Henryka Warsa i Władysława Szpilmana. W ramach prezentacji wątków symfonicznych twórczości Warsa Wojciech Majewski wykona jego "Koncert fortepianowy" z towarzyszeniem rozszerzonego składu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod batutą Wojciecha Rajskiego.

23 września w Tomaszowie Mazowieckim w ramach imprezy "Love Polish Jazz Festiwal" w Tomaszowie Mazowieckim Wojciech Majewski ze swoim kwartetem zaprezentuje fragmenty albumu "Grechuta". https://www.facebook.com/lovepolishjazzfestival/?fref=ts

Solowy występ Wojciecha Majewskiego w ramach charytatywnej aukcji dzieł sztuki !

Wojciech Majewski będzie specjalnym gościem charytatywnej aukcji dzieł sztuki na rzecz poszukiwań zaginionego Bruno Muschalika. Wybitni artyści(malarze, graficy, fotograficy) z Polski i zagranicy ofiarowali swoje dzieła aby wspomóc akcję poszukiwania zaginionego syna artysty fotografika Piotra Muschalika.

Miejsce wydarzenia: Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11, Godzina 18.00
Wirtualna Galeria
Wydarzenie na Facebooku

Reedycja albumu Wojciecha Majewskiego "Grechuta" !

Dokładnie 22 stycznia 2016 nakładem Sony Music Poland ukaże się wznowienie - znakomicie przyjetej przez krytykę i publiczność - płyty "Grechuta". Wydawnictwo poza nową szatą graficzną oferuje dwa nagrania dodatkowe (koncertowe i studyjne). W skład ówczesnego zespołu Wojciech Majewski Quintet weszli: Tomasz Szukalski, Robert Majewski, Marcin Jahr, Paweł Pańta i Wojciech Majewski. Wznowienie albumu zbiega się z piętnastoleciem premiery tej płyty oraz dziesiątą rocznicą śmierci Marka.Grechuty, który gorąco wspierał inicjatywę od pomysłu aż po realizację fonograficzną.

Wojciech Majewski nagrywa nową płytę

Od 28 listopada tego roku trwają nagrania większej całości muzycznej skomponowanej przez Wojciecha Majewskiego do wierszy Stanisława Grochowiaka. Pieśni do słów wybitnego poety zaśpiewają: Magda Umer, Stanisław Soyka, Zbigniew Zamachowski, Marcin Przybylski, Janusz Szrom i Krzysztof Napiórkowski. Wybrane wiersze zinterpetują aktorsko Wiesław Komasa i Magdalena Różczka. Całości dopełnią partie instrumentalne w wykonaniu wybitnych instrumentalistów klasycznych i jazzmanów: Henryka Miśkiewicza, Roberta Murakowskiego, Sławomira Kurkiewicza, Michała Miśkiewicza i Krzysztofa Szmańdy. Przyszłoroczna płytowa realizacja materiału stanowić będzie upamiętnienie czterdziestej rocznicy śmierci Stanisława Grochowiaka.

Skriabin i Narodowe Czytanie

W najbliższym czasie dwa ważne wydarzenia w działalności Wojciecha Majewskiego. 30 sierpnia artysta weźmie udział w festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar w Białymstoku, gdzie zaprezentuje materiał z płyty "Wojciech Majewski gra Skriabina". A już 5 września wystąpi wraz z plejadą gwiazd filmu i teatru na organizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP imprezie Narodowe Czytanie.

Nowa płyta już w sklepach!

20 kwietnia nakładem Agencji Fonograficznej Polskiego Radia ukazała się płyta "Wojciech Majewski gra Skriabina". Jest to czwarty album w dorobku artysty, który po raz pierwszy zdecydował się wydać album z muzyką klasyczną. Projekt składa się z 34 miniatur rosyjskiego ekspresjonisty Aleksandra Skriabina (1872-1915). Chronologiczny układ utworów ukazuje ewolucję stylu kompozytorskiego wielkiego twórcy, kontynuatora "myśli chopinowskiej", który nawiązując do tradycji romantycznej stworzył swój własny, nowatorski, awangardowy język muzyczny. Na rok 2015 przypada setna rocznica śmierci kompozytora.

Przedsięwzięcie ma w dużej mierze charakter premierowy-wiele spośród zarejestrowanych przez Wojciecha Majewskiego miniatur do dziś nie doczekało się publikacji na płycie polskiego pianisty. Dodatkowym walorem projektu jest fakt, że oprawę graficzną płyty stworzył światowej sławy artysta Rosław Szaybo- wieloletni dyrektor firmy CBS, autor okładek albumów takich artystów jak Elton John, Carlos Santana, Janis Joplin, a także (co istotne z punktu widzenia charakteru projektu Majewskiego) E.Ormandy, A.Copland czy sam Glenn Gould.

Płyta "Wojciech Majewski gra Skriabina" w sklepie Polskiego Radia

Wojciech Majewski gra Skriabina - Album trailer