Wojciech Majewski

pianista, kompozytor, aranżer, pedagog

O mnie

Wojciech Majewski to jeden z najwybitniejszych polskich pianistów. Jest wirtuozem wykonującym zarówno jazz jak i muzykę klasyczną. Ponadto dał się poznać jako ciekawy, oryginalny kompozytor. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Jego ojciec Henryk Majewski to jedna z najważniejszych postaci polskiego jazzu.

 

Wojciech Majewski ukończył warszawską Akademię Muzyczną im. F. Chopina w klasie fortepianu. W roku 2001 ukazała się pierwsza firmowana przez niego płyta „Grechuta”, zawierająca jazzowe interpretacje kompozycji polskiego piosenkarza. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony krytyki, publiczności, jak też środowiska artystycznego. W roku 2003 ukazała się druga płyta artysty zatytułowana „Zamyślenie”. Krążek ten zdominowały oryginalne kompozycje lidera. Album otrzymał przyznawaną bestsellerom wydawniczym nagrodę As Empiku 2003 w kategorii Polski Jazz. Pierwsze dwa albumy artysty, podobnie jak trzecia całkowicie autorska pozycja „Opowieść”(2009), zostały dostrzeżone przez branżę muzyczną czego wyrazem było 5 nominacji do nagrody Fryderyk w kategoriach: jazzowy album roku i muzyk jazzowy roku.

 

 

Jesienią roku 2006, nakładem wydawnictwa „Znak” ukazała się bestsellerowa książka autorstwa Majewskiego zatytułowana „Marek Grechuta- Portret artysty”.

 

W roku 2008 artysta skomponował „Suitę na wiolonczelę, fortepian i orkiestrę smyczkową” wykonaną wspólnie z Andrzejem Bauerem i orkiestrą „Aukso” pod batutą Marka Mosia. W roku 2014 pianista wziął udział w obchodach „Roku Jana Karskiego” z dużym powodzeniem wykonując „Koncert fortepianowy” Henryka Warsa z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej.

 

W roku 2015 ukazał się album „Wojciech Majewski gra Skriabina”. Jednym z jego pierwszych słuchaczy był Nigel Kennedy, który w tekście zamieszczonym w książeczce, nazwał Majewskiego „największym polskim pianistą naszych czasów”. W roku 2016 wytwórnia Sony Music wznowiła album „Grechuta” wzbogacając oryginalny materiał o nagrania dodatkowe. Reedycja zbiegła się z piętnastoleciem premiery płyty. Wydawnictwo zebrało świetne recenzje prasowe i gościło na liście bestsellerów salonów Empik.

 

W roku 2016 pianista wziął udział w nagraniu płyty „Tribute to Henryk Majewski”, która w roku 2017 otrzymała nagrodę Fryderyk w kategorii '”album jazzowy roku”.

 

Jesienią 2017 ukazał się kolejny album artysty „Nie było lata” – dzieło wokalno – instrumentalne prezentujące w oratoryjnej formie poezję Stanisława Grochowiaka. W nagraniu wzięły udział gwiazdy polskiego jazzu, piosenki i teatru. W roku 2020 światło dzienne ujrzała kolejna pozycja w dorobku fonograficznym Majewskiego: „Przemiana” – pierwsza solowa jazzowa płyta muzyka.

 

Majewski występował z wieloma znakomitymi artystami takimi jak: Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Joe La Barbera, Henryk Miśkiewicz, Palle Danielsson, Andrzej Bauer, Stanisław Soyka, Ewa Bem, Wiesław Komasa i inni. Dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych. Koncertował w Niemczech, Izraelu, USA, Francji, Rosji, we Włoszech. Występował na prestiżowych festiwalach takich jak: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Warszawa Singera czy Jazz Open w Stuttgarcie. Występ na tym ostatnim ukazał się na płycie DVD -„Best of Jazz Open 1998”.

 

Wojciech Majewski prowadzi także działalność pedagogiczną na Wydziale Jazzu ZPSM im. F. Chopina w Warszawie.

 

 

Moje Albumy

Dyskografia

Wybierz album i wyświetl szczegóły.

Przemiana
Rok wydania 2020

WOJCIECH MAJEWSKI

Nie było lata
Rok wydania 2017
Remembrance
Rok wydania 2016

Wojciech Majewski Quintet

Wojciech Majewski gra Skriabina
Rok wydania 2015
Opowieść
Rok wydania 2009
Zamyślenie
Rok wydania 2003

Wojciech Majewski Quintet

Grechuta
Rok wydania 2001

Wojciech Majewski Quintet

Jak się ze mną skontaktować?

Kontakt

Wyślij do mnie wiadomość e-mail

E-mail

wm na majewski-piano kropka pl

Jak się ze mną skontaktować?

Management

Vida Art Agency, Personal assistant

E-mail

emily na vidaartmanagement kropka com

Wojciech Majewski