Wojciech Majewski

pianista, kompozytor, aranżer, pedagog

Fragmenty recenzji albumu „Remembrance”

… Inna niż na płycie „Zamyślenie sekcja rytmiczna z perkusistą Krzysztofem Dziedzicem i kontrabasistą Jackiem Niedzielą -Meirą sekcja rytmiczna wniosła nową energię do kompozycji lidera. W doskonałej formie byli soliści: trębacz Robert Majewski i „tenorissimus” (jak nazwał go zapowiadający koncert Tomasz Tłuczkiewicz) Tomasz Szukalski. Kwintet Wojciecha Majewskiego był dla wybitnego saksofonisty ostatnim stałym zespołem, w jakim się udzielał. Choćby dla jego wyjątkowego stylu i brzmienia, które rozpoznaje się po pierwszym dźwięku, warto sięgnąć po ten album.

 

Otwierająca koncert, ujmująca subtelną melodią ballada „Zamyślenie” przechodzi niepostrzeżenie w temat Krzysztofa Komedy „Niekochana”. Wojciech Majewski ukazuje swą romantyczną naturę, z czułością uderzając w klawisze. Unisono trąbki i saksofonu potęguje uczucie zadumy, a może i tęsknoty. W dynamicznej kompozycji „Pożegnanie” jest miejsce na solówki każdego z muzyków i nagłe zwroty akcji.

 

Album „Remembrance” uzupełniają solowe nagrania pianisty z 2013 r., a także unikatowy zapis występu duetu Majewski/Szukalski z 2002 r. w utworze „Bema pamięci żałobny rapsod” zapowiedziany przez samego Niemena.

 

Marek Dusza – Magazyn Audio


 

Dobra muzyka się nie starzeje. Nawet jeśli trudno jednoznacznie stwierdzić, co tak naprawdę sprawia, że konkretne nagranie nie ulega wpływowi czasu, to pewne jest, że musi być ono w wykonaniu najwybitniejszych artystów. Tak jest w przypadku płyty „Remembrance”, która niejako podsumowuje pewien etap kariery jednego z naszych czołowych pianistów – Wojciecha Majewskiego.(…).

 

Warto podkreślić, że kwintet Wojciecha Majewskiego był ostatnim zespołem, z którym związany by jeden z najwybitniejszych polskich saksofonistów – Tomasz Szukalski. Wartość historyczną albumu podnosi także zapis fragmentu programu radiowego Tomasza Żółkiewskiego pt. „Scena Kariery”, w którym brał udział Czesław Niemen. Niestety był to ostatni raz kiedy artysta ten mógł wystąpić publicznie.

 

Wszystkie walory zawartego na tej płycie materiału nie dają słuchaczowi żadnych złudzeń. To jedno z najlepszych nagrań na żywo w historii polskiego jazzu. Cała wartość tego nagrania polega nie tylko na oryginalności i samodzielności uczucia, ale również niezwykłości temperamentu. Czuć w tym wielką inteligencję i znajomość środków technicznych, harmoniczną i rytmiczną błyskotliwość, innymi słowy – mistrzowski kunszt. Nie jest przypadkiem, że Wojciech Majewski zdecydował zagrać jako jeden utwór własną kompozycją Zamyślenie z komedowską Niekochana. Artysta ten ma bowiem niezwykły talent w kreowaniu pięknych, zapadających w pamięci tematów, które tak naturalnie nawiązują do twórczości Krzysztofa Komedy. Jest tam buta, energia i ten odcień rzewności tak charakterystyczny dla obu kompozytorów.

 

Wojciech Majewski to jednak nie tylko pianista jazzowy. Słychać to najwyraźniej w Pamięci Strawińskiego gdzie doskonale parafrazuje najbardziej charakterystyczne cechy twórczości tego kompozytora, głównie na gruncie rytmiki i harmonii.

 

Z punktu widzenia sympatyka jazzowego rzemiosła z Wojciechem Majewskim jest jednak jeden problem – zdecydowania zbyt rzadko wydaje swoje płyty. Co prawda w ubiegłym roku ukazał się album „Wojciech Majewski gra Skriabina”, ale wszystkich jego fanów płyta ta na pewno nie była w stanie zaspokoić. Z niecierpliwością czekam więc na kolejną odsłonę twórczości tego pianisty, miejmy nadzieję, że niezbyt długo.

 

Marcin Puławski – Laboratorium Muzycznych fuzji

 

Moje Albumy

Dyskografia

Wybierz album i wyświetl szczegóły.

Przemiana
Rok wydania 2020

WOJCIECH MAJEWSKI

Nie było lata
Rok wydania 2017
Remembrance
Rok wydania 2016

Wojciech Majewski Quintet

Wojciech Majewski gra Skriabina
Rok wydania 2015
Opowieść
Rok wydania 2009
Zamyślenie
Rok wydania 2003

Wojciech Majewski Quintet

Grechuta
Rok wydania 2001

Wojciech Majewski Quintet

Jak się ze mną skontaktować?

Kontakt

Wyślij do mnie wiadomość e-mail

E-mail

wm na majewski-piano kropka pl

Jak się ze mną skontaktować?

Management

Vida Art Agency, Personal assistant

E-mail

emily na vidaartmanagement kropka com

Wojciech Majewski